Jaką maszynę pakującą wybrać

Jak wybrać bandownicę i zmniejszyć koszty pakowania

Ile kosztuje wiązarka?

Szukasz informacji o cenach wiązarek? Nie wiesz, od czego zacząć lub jaką markę kupić? Być może otrzymałeś zadanie zakupu jednej z tych maszyn, ale nie wiesz o nich zbyt wiele poza obowiązkiem pozyskania jednej z nich dla swojej firmy.

Na przestrzeni lat sprzedaliśmy sporo wiązarek. Jesteśmy dumni z tego, że pomagamy ludziom zrozumieć koszt maszyn pakujących i znaleźć odpowiednią maszynę do ich potrzeb.

Ogólnie rzecz biorąc, koszty urządzeń do spinania taśmą mogą wahać się od zaledwie 2 500 zł w przypadku urządzeń półautomatycznych do ponad 50 000 PLN w przypadku maszyn w pełni zautomatyzowanych . Dokładna wycena zależy od producenta i rodzaju maszyn, a zakres ten może się różnić w zależności od marki.

Ten artykuł dostarczy informacji o kosztach wiązarek i jakie czynniki wpływają na ich koszt. Pomożemy Ci lepiej zrozumieć, ile zapłacisz za rodzaj maszyny, która jest dla Ciebie odpowiednia.

 

Dlaczego miałbym potrzebować wiązarek lub narzędzi do spinania?

Maszyny i narzędzia  do spinania taśmą służą do zabezpieczania pudeł i palet do wysyłki. W wielu przypadkach wiązanie jest używane w połączeniu z folią stretch do palet w celu zabezpieczenia produktów podczas transportu. Istnieje kilka rodzajów wiązarek, od w pełni ręcznych, półautomatycznych po całkowicie zautomatyzowane, urządzenia do spinania.

Pomiędzy tymi dwoma skrajnościami istnieją różne marki i modele bandownic. Każda z nich jest przeznaczony do określonych zastosowań w zależności od branży lub wielkości opakowania. Różnią się ceną w zależności od szybkości, dziennej ilości opasanych paczek, jakości wewnętrznych komponentów i części oraz różnych innych czynników.

Co wpływa na koszt wiązarki?

Istnieje kilka istotnych czynników, które mogą wpływać na koszt maszyny lub narzędzia do spinania taśmą. Różne marki, które mogą oferować niemal identyczne produkty, będą miały różne ceny. Pomijając markę, przy wyborze wiązarki należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

Rozmiar spinanych pudeł

Zastanów się, jak często będziesz opinał swoje produkty. Czy masz objętości, które uzasadniają zastosowanie maszyny, lub czy Twoje produkty są odpowiednie, aby opasywać ręcznie lub za pomocą automatycznych narzędzi ręcznych?

Jeśli wiążesz mniej niż 50 palet lub pudeł dziennie, wystarczy ręczna lub półautomatyczna wiązarka. Zastanów się, ile pasków będziesz używać na jednostkę. Ochrona pracowników przed obrażeniami podczas powtarzających się zadań jest niezbędna przy wyborze narzędzia do spinania taśmą.

Pod tym samym względem automatyzację można uznać za oszczędność pracy. Zautomatyzowana wiązarka może zmniejszyć liczbę pracowników potrzebnych do zabezpieczania produktów taśmą, co może uzasadniać wybór droższej maszyny.

 

Przestrzeń

Ilość dostępnej przestrzeni wpłynie na możliwość zakupu w pełni zautomatyzowanych maszyn. Maszyny mogą obejmować zarówno małe modele stołowe, jak i masywne maszyny wielkości pojazdów. Rozmiar wielu maszyn można dostosować, co również wpłynie na początkowy koszt. Dodatkowe opcje i dostosowanie do Twoich produktów zwiększą koszt sprzętu.

Materiał do spinania

Koszt eksploatacji wiązarki będzie również zależał od rodzaju  materiału do opasywania  , który zdecydujesz się uruchomić na swoich maszynach. Każdy rodzaj materiału jest przeznaczony do różnych celów.

Materiały te mogą różnić się kosztami w zależności od takich elementów jak długość, grubość i rodzaj materiału, czy to polipropylen, poliester lub, w rzadszych przypadkach, stal.

Im dłuższa rolka i im grubszy rozstaw, tym droższe jest wiązanie. Taśmy stalowe są droższe niż tworzywa sztuczne i inne materiały.

 

Branża/Rodzaj produktu 

Określone branże mogą wymagać specjalistycznych wiązarek, które pomogą w utrzymaniu długowieczności i konserwacji maszyny. Rynki rybne i mięsne, mrożonki lub branża medyczna często wymagają maszyn w pełni ze stali nierdzewnej w celu zapewnienia czystości oraz pomocy w przypadku rdzy i korozji. Tego typu zmiany będą miały wpływ na koszt maszyny, która najbardziej Cię interesuje. Im więcej elementów wykonanych z mocniejszych materiałów, takich jak stal nierdzewna, tym droższa będzie maszyna.

Kategorie wiązarek

Jeśli chodzi o to, możemy podzielić typy wiązarek i koszty na pięć kategorii. Są to wiązarki ręczne, wiązarki półautomatyczne, automatyczne, w pełni zautomatyzowane oraz specjalistyczne urządzenia do spinania taśmą .

Specjalistyczne wiązarki są używane na liniach specjalnie zaprojektowanych do pudeł z tektury falistej czy paletyzacji. Przeciętnie ceny wywoławcze tego typu produktów przekraczają 50 000 PLN i najlepiej jest je omówić ze specjalistą w celu określenia potrzeb w zakresie właściwej wyceny.

Przyjrzyjmy się, co może zrobić każdy z czterech podstawowych poziomów wiązarek i co wpływa na ich koszty

 

Ile kosztuje urządzenie do spinania taśmą?

Ręczny paskowacz — ceny podstawowe zaczynają się od 300 PLN

Zwykła ręczna wiązarka zaczyna się od ceny około 300 PLN .

 • Stosowany do zabezpieczania palet taśmami z tworzywa sztucznego lub polipropylenu (nie jest kompatybilny z taśmami poliestrowymi).
 • Pracownik ręcznie owinie pasek wokół palety i włoży oba końce paska do narzędzia. Następnie dodając zapinkę ręcznie napinają, a następnie za pomocą narzędzia naciągają taśmę..
 • To, jak mocno zaciągną pasek, zależy wyłącznie od operatora.
 • Przeciętnie urządzenie ręczne może obsłużyć do  20 palet dziennie.
 • Są one powszechnie używane do belowania kartonu w celu recyklingu.
 • Możesz oczekiwać, że wykonasz jeden pasek w cztery minuty za pomocą ręcznej spinacza.

Elektryczna ręczna wiązarka kosztuje średnio około 6 500-12 000 PLN

 • Elektryczne ręczne wiązarki mogą obsłużyć około  75-100 palet dziennie .
 • Tego typu urządzenia ręczne ułatwiają wiązanie taśmą i wymagają mniej pracy ręcznej.
 • Każdy pasek zachowuje takie samo naprężenie i uszczelnienie, jakie zostało zaprogramowane do pracy.
 • Elektryczne urządzenia ręczne nie nadają się do delikatnych przedmiotów. Na przykład stos lekkich kartonów na palecie może zostać łatwo uszkodzony, jeśli taśma jest zbyt ciasna.
 • Elektryczne ręczne wiązarki są przeznaczone do zakładania mocnego paska i są przeznaczone do ciasnego mocowania przedmiotów.

Półautomatyczna wiązarka — ceny podstawowe zaczynają się od 2500 PLN

Często firmy, które kupują półautomatyczne modele stolikowe, chcą maszyny jednorazowej. Są przenośne i szybkie, z możliwością obsługi do 24 pasków na minutę.

 • Pudełka są podstawowym zastosowaniem tego typu maszyny.  Jeśli spinasz co najmniej 50 pudełek dziennie, ten typ maszyny jest dobrym rozwiązaniem.
 • Średnia długość życia na półautomatycznej wiązarce podstawowej wynosi około dwóch lat.
 • Są to niedrogie maszyny, a ich długoletnia konserwacja kosztowałaby więcej niż sama maszyna.
 • Jedyną rzeczą, której półautomatyczna wiązarka nie robi, jest automatyczne owijanie paska wokół pudełka.
 • Wiązarka podaje taśmę, a następnie operator ręcznie umieszcza ją wokół pudełka. Maszyna następnie napina i zabezpiecza pudełko dla Ciebie.
 • Wierzch jest ze stali nierdzewnej, co pomaga w zmniejszeniu degradacji.
  • Świetne dla zakładów mięsnych ze względu na wodę i lód.
  • Świetne do zastosowań związanych z wysyłką bezpośrednią.
 • Jest to maszyna o wysokości stołu, która wygląda podobnie do biurka i ma zwykle około 80cm długości i 60cm szerokości.
 • Półautomaty można dostosować do szerokości taśmy, co wpłynie na koszt maszyny.

 

Automatyczna wiązarka — ceny podstawowe zaczynają się od 12 000 PLN

Automatyczna wiązarka jest jedną z najbardziej wszechstronnych maszyn ze wszystkich omawianych w tym artykule. Automatyczna wiązarka ma pełny łuk, który obejmuje cały produkt. Operator umieszcza paczkę w wiązarce, a reszta odbywa się automatycznie.

 • Wymagany jest tylko jeden operator.
 • Paczka trafia pod łuk, a operator naciska przycisk lub uruchamia cykl pedałem nożnym. Spowoduje to opasanie paska wokół pudełka. Następnie maszyna automatycznie napina, uszczelnia i ponownie podaje taśmę.
 • Jeśli pakujesz ponad 100 produktów dziennie, automatyczna wiązarka jest dobrym rozwiązaniem.
 • Automatyczne wiązarki mogą obsłużyć do  60 pasków na minutę .
 • Maszyny te mogą obsługiwać różne rodzaje opakowań, od standardowych do ciężkich paczek.
  • Przykłady przypadków użycia można zobaczyć we wszystkim, od małych kartonów, pakietów czasopism, po wysokie i lekkie paczki, które można bezpiecznie przenosić.
 • Wszystkie automaty mają możliwość wyboru różnych rozmiarów ram.
 • Warto dbać o automatyczne wiązarki. Są to maszyny, które chcesz zachować przez dziesięć lub więcej lat. Są solidnie wykonane, aby żyć i być może przeżyć ten czas wymagają odpowiedniej regularnej konserwacji.
 • Istnieją modele wiązarek automatycznych z głowicą boczną, spinanie odbywa się na boku.
  • W takim przypadku dociskasz pudełko do boku maszyny, a ono automatycznie zapina dla ciebie pasy.
  • Najlepszym przypadkiem użycia automatycznej wiązarki z bocznym zgrzewaniem byłoby pakowanie mrożonek, mięsa lub ryb, ponieważ lód lub zanieczyszczenia spadają na podłogę, a nie na maszynę. Zmniejszy to zużycie i znacząco skróci nieoczekiwane przestoje spowodowane koniecznością naprawy.
   • Automatyczna wiązarka ze zgrzewaniem bocznym może przynieść koszty ponad 30 000 PLN po najtańszej cenie .
 • Jeśli szukasz uzasadnienia kosztów automatycznej wiązarki, będziesz głównie chciał zaoszczędzić czas pracy a tym samym koszty pracy. Automatyczne wiązarki wykonają pracę ręczną szybciej, bardziej konsekwentnie i lepiej. Gdy potrzebny jest tylko jeden operator, możesz uzasadnić koszt tej maszyny wydajnością i zmniejszoną siłą roboczą.

W pełni zautomatyzowana wiązarka — cena podstawowa zaczyna się od 50 000 PLN

Teraz wkraczamy do wielkich lig maszyn do spinania taśmą. Istotnym czynnikiem wpływającym na koszty w pełni zautomatyzowanej wiązarki jest mnogość dostępnych opcji, które można dostosować. Mogą również wahać się w cenie powyżej 50 000 PLN . Są to genialne maszyny i do obsługi nie wymagają siły roboczej. Praca operatorów na tych maszynach podczas pracy może być niebezpieczna.

 • Podstawowa w pełni zautomatyzowana wiązarka ma na górze przenośniki taśmowe lub rolkowe. Automatycznie uruchamia się i zatrzymuje w proporcjonalnych odległościach i w pełni automatycznie spina produkty bez pracy ręcznej.
 • Aby uzasadnić w pełni zautomatyzowaną wiązarkę, potrzebujesz dużych ilości. Przykładem może być wiązanie  1000 paczek na zmianę .
 • W pełni zautomatyzowana wiązarka niskiej klasy może obsłużyć ponad  35 000 paczek tygodniowo z dwoma paskami na produkt .
 • Podobnie jak w przypadku wiązarek półautomatycznych, możesz dodać kilka pasów do bardzo długich paczek.
  • Doskonałym przykładem takiego zastosowania mogą być producenci podłóg. W jednym przypadku w pełni zautomatyzowana wiązarka automatycznie przenosi długie pudełko do dwóch wiązarek jednocześnie. Oba wiązarki strzelają jednocześnie, zapinając taśmę pięć razy. Maszyny następnie automatycznie wypychają gotowy produkt z maszyny.
 • W pełni zautomatyzowana wiązarka może wykonywać każdy rodzaj operacji opasywania, o ile produkty są zawsze takie same dla każdego przebiegu. Produkty muszą być za każdym razem dostarczane do wiązarki w ten sam sposób. Często oznacza to podawanie produktów za pomocą przenośnika.
 • Aby zapewnić spójność i bezpieczeństwo, musisz zasilać maszynę przenośnikiem.
 • Dostępne są opcjonalne akcesoria, które wpłyną na koszt specjalistycznych aplikacji, które obejmują:
  • Prasa boczna: Automatycznie ściska produkty po bokach. Przykładowym zastosowaniem mogą być stosy kartonów. Prasa wyprostuje stos przed wiązaniem.
  • Prasa górna: Ta prasa automatycznie ściska produkty od góry. Przykładowym zastosowaniem może być dla miękkich produktów, takich jak odzież, na przykład, aby wycisnąć powietrze z pakowanych przedmiotów przed wiązaniem. Może to pomóc w zmniejszeniu ilości opakowań i umożliwić zmieszczenie większej liczby produktów w pudełkach do wysyłki.
 • W pełni zautomatyzowane maszyny można również dostosować do spinania bocznego.
 • Ze względu na wszystkie czynniki, które mają wpływ na niestandardowe, w pełni zautomatyzowane maszyny, każda maszyna i produkcja muszą zostać zbadane i wycenione przez autoryzowanych przedstawicieli, aby jak najlepiej pasowały do ​​Twojego zastosowania.

 

Jak wybrać wiązarkę?

Te opcje reprezentują tylko cztery poziomy maszyn we wspomnianym wcześniej przedziale cenowym. Ale powinny dać ci doskonałe wyobrażenie o funkcjonalności maszyn w różnych przedziałach cenowych.

Zachęcamy do  skontaktowania się ze specjalistą ds. rozwiązań opakowaniowych w celu ustalenia najlepszego rozwiązania w zakresie opasywania. Mogą pomóc w znalezieniu idealnej maszyny do Twojego zastosowania, bez żadnych zobowiązań.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się porozmawiać z innym dostawcą, czy z nami, ważne jest, aby zrozumieć, że posiadanie po swojej stronie specjalisty od pakowania jest niezwykle ważne, aby wybrać odpowiednią wiązarkę. Jest to szczególnie ważne, gdy dostępnych jest wiele marek i modeli, z czasami niewielkimi różnicami między punktami cenowymi.

Niezależnie od tego, kogo wybierzesz jako dostawcę, chcesz wybrać firmę pakującą z dostępem do wielu marek wiązarek, aby wybrać najlepszy model, który odpowiada Twoim potrzebom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *