Poradniki

Ceny foli stretch wciąż rosną! Mamy na to rozwiązanie

Troska o środowisko, rosnące koszty surowców i wysokie podatek od tworzyw sztucznych sprawiają, że firmy opakowaniowe i logistyczne dwa razy zastanawiają się nad zastosowaniem folii stretch. Ale czy można ograniczyć zużycie tego podstawowego materiału magazynowego?

Ograniczenie stosowania folii stretch jest bardzo możliwe, przede wszystkim dlatego, że większość firm wykorzystuje do owijania palet znacznie więcej folii stretch, niż jest to konieczne. Dobrą wiadomością jest to, że przy odpowiednim know-how i doradztwie możliwe jest znaczne zmniejszenie zużycia folii stretch i związanych z nią kosztów. Kluczem jest określenie, gdzie leżą problemy. W tym miejscu ujawniamy niektóre z najczęstszych przyczyn nadmiernego używania folii stretch:

Błąd operatora
Podczas gdy maszynę można skalibrować tak, aby za każdym razem używała stałej ilości filmu, ludzie mogą być nieco bardziej zawodni. Aby zapewnić bezpieczeństwo ładunku, kuszące może być owinięcie dodatkowej warstwy lub więcej folii wokół palety, jednak w rzeczywistości użycie większej ilości folii nie zwiększa bezpieczeństwa ładunku – to tylko zmarnowana folia.

Niezależnie od tego, czy uważasz, że twoi operatorzy pracują na optymalnym poziomie, czy nie, warto również porozmawiać z dostawcą folii, aby poprosić go o przeprowadzenie z nimi sesji szkoleniowej, aby odświeżyć swoje umiejętności.

Oczywiście całkowita automatyzacja procesu ma wiele zalet. Na przykład zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, którzy potykają się podczas chodzenia lub czasami biegają wokół palety co powoduje zawroty głowy, to bardzo realny problem w branży.

Inne zalety automatyzacji obejmują równomierne zabezpieczenie ładunku: bardzo trudno jest skutecznie i równomiernie owinąć paletę ręcznie.

Odpady opakowaniowe: zautomatyzowane owijanie oznacza, że ​​folia jest dozowana równomiernie i konsekwentnie, dzięki czemu nie marnuje się folii, a automatyzacja zapewnia lepszą ekonomikę folii. Tak więc ogólnym wynikiem automatyzacji są konsekwentnie pakowane palety, mniejsze zużycie folii, mniej uszkodzeń i zwrotów oraz wydajność pracy — z pewnością jest to coś, co według Nas jest warte rozważenia.

Używanie niewłaściwego rodzaju folii do sprzętu
Jedną z największych przyczyn używania zbyt dużej ilości folii stretch jest niedopasowanie folii i maszyn. Nie ma sensu kupować najnowszej folii na rynku, jeśli Twoja maszyna wykorzystuje starą technologię. Jeśli folia nie jest w stanie osiągnąć rozciągliwości, do której maszyna jest kalibrowana, pęknie, powodując marnowanie folii. I odwrotnie, jeśli maszyna nie jest w stanie wystarczająco naciągnąć folii, po owinięciu wokół ładunku skurczy się do tyłu, powodując zgniecenie narożników lub nawet całych ładunków. Aby rozwiązać ten problem, niektóre operacje pakowania wykorzystują zabezpieczenia narożników, ale są to dodatkowe koszty, których można uniknąć, jeśli w pierwszej kolejności zastosuje się odpowiednią folię do maszyny.

Konserwacja maszyny
Niezależnie od używanego sprzętu, regularne sprawdzanie stanu może przynieść korzyści. Oprócz upewnienia się, że wszystkie części są w pełni sprawne, ważne jest, aby sprawdzić, czy maszyna jest skalibrowana do używanej folii – kalibracja może się zmienić po wprowadzeniu drobnych poprawek w celu rozwiązania problemu, takiego jak zrywanie folii, chociaż warto w tym miejscu podkreślić, że niewiele z tych problemów pojawia się, jeśli w pierwszej kolejności stosuje się odpowiednią folię.

Brak oparcia decyzji zakupowych na kosztach pakowania każdej palety
Kupujący pod presją obniżenia kosztów materiałów opakowaniowych mogą pokusić się o zakup folii stretch w oparciu o cenę za kilogram, a nie ile kosztuje owinięcie każdej palety. Ponieważ nowoczesne folie stają się cieńsze, otrzymujesz o wiele więcej folii na kilogram, ale ponieważ ich koszt za kilogram jest wyższy niż grubsze folie gorszej jakości, można je uznać za zbyt drogie. Ważne jest, aby decyzje dotyczące zakupu folii były podejmowane ze zrozumieniem wymagań maszyny, a nie w odosobnieniu.

Zasięgnij porady eksperta
Niezależnie od tego, czy uważasz, że masz problem z użyciem folii stretch, czy nie, zawsze warto poprosić dostawcę o przeprowadzenie przeglądu. Novumpack oferuje konsultacje i audyt, podczas których dokonamy przeglądu procesu owijania palet, maszyn i folii przed przedstawieniem zaleceń dotyczących wszelkich ulepszeń, które można wprowadzić – pomogliśmy klientom zaoszczędzić do 70% kosztów folii i odpadów, przynosząc ogromne korzyści dla ich wyniku finansowego i zmniejszenia wpływu na środowisko. Novumpack może dostarczać rozwiązania i oferty szyte na miarę, a nawet prognozować redukcję kosztów i oszacować, kiedy jakakolwiek inwestycja zwróci się sama.

Firmy często są naprawdę zaskoczone tym, ile mogą zaoszczędzić. Typowa firma, która ręcznie owija 50 ładunków dziennie, wydaje rocznie na folię około 28 000 do nawet 60 000 zł i inwestuje 850 do 1000 godzin pracy, aby owinąć te ładunki.

Przechodząc na owijanie maszynowe jesteśmy w stanie obniżyć koszty folii o około połowę do nawet dwóch trzecich. Oznacza to, że przeciętna firma mogłaby odzyskać około 14 000 do 26 000 zł rocznie w postaci zmarnowanej folii!

Dodatkowym atutem są ogromne oszczędności w pracy – i urazach – które mogą zmniejszyć wydajnośc pakowania. Twoi pracownicy nie będa mieli już zawrotów głowy od owijania palet. Korzystanie z maszyny do owijania palet stretchem pozwala im pracować nad innymi priorytetami, a to z kolei pomaga ograniczyć koszty. Jednymi z najczęstszych przypadków urazów w miejscu pracy są prace magazynowe, które wymagają np. zginania i podnoszenia rąk. Owijanie maszynowe może przynieść oszczędności poprzez zmniejszenie lub wyeliminowanie tych ryzykownych ról.Z doświadczenia wiemy, że wiele firm zastanawia się nad zakupem owijarki i uwzględnia je do swoich budżetów, więc oto kilka informacji, które pomogą ci z podjęciem decyzji. Jeśli potrzebujesz konkretnej informacji lub potrzebujesz szybkiej kalkulacji, zadzwoń do nas pod numer 12 653 04 06 (porozmawiasz ze specjalistą ds. produktu, a nie tylko ze zwykłym przedstawicielem handlowym).

Matematyka jest jednak dość prosta. Ogólnie rzecz biorąc, półautomatyczna owijarka do palet ze stołem obrotowym i naciągiem 150% kosztuje około 15 000-17 000 zł.

Owijarki z funkcją rozciągu do 300% są nieco droższe i kosztują około 26 000 do 50 000 zł, a dla tych maszyn wymagany jest jeszcze montaż i instalacja. Kupujący jest odpowiedzialny za to zadanie i koszt. Opłaty różnią się w zależności od położenia geograficznego i charakteru obiektu.

Tak więc w przypadku planowania budżetowego zakres wynosi od 15 000 do50 000 zł, nie wliczając kosztów transportu lub rozruchu/szkolenia maszyn. Chcesz dokładniejszych informacji? Po prostu poproś o wycenę lub zadzwoń do nas pod numer 12 653 04 06.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *